Godło Polski  Herb województwa Wielkopolskiego POL powiat leszczyński COA    800px POL gmina Krzemieniewo Herb Lipna - link 1200px POL Osieczna COA Rydzyna Święciechowa Wijewo Włoszakowice

Top - obrazek ze zdjęciami

Samorządowcy powiatu leszczyńskiego oraz działacze Sokoła uczcili 75-tą rocznicę tragicznej śmierci kaprala Czesława Gębaczki, lotnika 300 Dywizjonu Bombowego. Pochodził z Bukówca Górnego, zginął w 1942 r. podczas lotu bojowego.

Czesław Gębaczka urodził się 10 lipca 1914 r. w Bukówcu Górnym, w rodzinie Piotra i Marii z domu Świętek. Po ukończeniu szkoły powszechnej wyuczył się zawodu kowala w warsztacie ojca. W 1931 r. zdał egzamin czeladniczy. Działał w organizacjach młodzieżowych: w Stowarzyszeniu Młodzieży Polskiej i w „Sokole”. Pracował w Zakładach Polskich Linii Lotniczych „Lot” w Poznaniu. Po wybuchu II wojny światowej został ewakuowany na wschód i przez Bałkany trafił do Francji, gdzie wstąpił do Polskich Sił Powietrznych we Francji. Po przegranej wojnie z Niemcami, służył w Wielkiej Brytanii, od 1942 r. jako strzelec w 300 Dywizjonie Bombowym Ziemi Mazowieckiej Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii jako strzelec. Do zestrzelenia w dniu 25 listopada 1942 r. przez niemiecką obronę przeciwlotniczą w rejonie Bergen w Holandii uczestniczył w 23 lotach bojowych.

Biogram lotnika został umieszczony w książce Jarosława Wawrzyniaka i Zenona Jóźwiaka „Leszczyńskie orły II wojny światowej”. W 75-tą rocznicę śmierci kaprala Czesława Gębaczki starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak, wicestarosta Robert Kasperczak, radny powiatu leszczyńskiego - sołtys Bukówca Tadeusz Malepszy oraz członkowie bukowieckiego „Sokoła" Jan Kot i Paweł Marcinek złożyli kwiaty i znicze pod tablicą na kościele w Bukówcu Górnym ku czci poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej mieszkańców tej miejscowości. 

Logo strony