W Mierzejewie w gminie Krzemieniewo odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej pochodzącego z tej miejscowości malarza Franciszka Ksawerego Bujakiewicza. Uczestniczył w nim m.in. starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak.

Urodzony w 1856 r. Franciszek Bujakiewicz był synem zarządcy majątku w Mierzejewie. Wykształcenie ogólne zdobył w leszczyńskim gimnazjum, po czym rozpoczął prywatną naukę malarstwa w Poznaniu. Od 1882 r. studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Malował głównie sceny rodzajowe, batalistyczne, religijne i portrety. Swoje prace wystawiał m.in. w Monachium, a także w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i Warszawie. Uznaje się, że pracował również pod pseudonimem "J. Konarski". Zmarł 9 grudnia 1917 roku w Monachium.

Spotkanie w Mierzejewie miało charakter kameralny. Zaproszono na nie osoby związane z tą miejscowo0ścią, przyjaciół, regionalistów i potomków rodziny malarza. Wśród gości byli m.in. pochodzący z Mierzejewa pułkownik Edmund Klich - w latach 2006 -2012 szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak, Ireneusz Komisarek - malarz i grafik, Elżbieta i Jerzy Kownaccy - cenieni regionaliści i nauczyciele. Nie zabrakło także przedstawicieli Stowarzyszenia Aktywne Mierzejewo, a także spółki OHZ Garzyn, która sprawuje pieczę nad budynkiem i parkiem, gdzie odbyła się uroczystość. Wydarzenie, w setną rocznicę śmierci malarza, zorganizowała grupa Sympatyków Mierzejewa pod przewodnictwem Leonarda Dwornika i jego siostry Zofii.

Tekst i fot. Damian Marciniak www.leszno24.pl

{gallery}2017/artykuly/Mierzejewo_Tablica_Bujakiewicz,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}