Rada Powiatu Leszczyńskiego jednomyślnie uchwaliła budżet powiatu na 2018 r. Na inwestycje samorząd przeznaczy ok. 35,4 mln zł, co drugą samorządową złotówkę.

Rada Powiatu Leszczyńskiego jednomyślnie uchwaliła najwyższy w historii budżet tego samorządu na 2018 r. Dochody powiatu wyniosą ok. 69,4 mln zł. Wydatki powiatu w 2018 r. to ok. ok. 72,4 mln zł. Deficyt budżetu w kwocie ok. 2,9 mln zł zostanie sfinansowany z nadwyżki z lat ubiegłych, od kilku lat samorząd powiatowy nie jest zadłużony. Dla porównania – uchwalony pierwotnie budżet na 2017 r. zakładał 42,5 mln zł dochodów i 46 mln zł wydatków, ale w związku z kolejnymi inwestycjami był w ciągu roku systematycznie zwiększany.

Na inwestycje powiat przeznaczy w 2018 r.  prawie połowę wydatków, tj. ok. 35,4 mln zł, z czego 27,7 mln zł na inwestycje i remonty drogowe. Samorząd zakończy rozpoczętą w 2017 r. – wartościowo najwyższą pozycję w budżecie - dwuletnią budowę i przebudowy drogi od skrzyżowania z drogą wojewódzką Wschowa – Wolsztyn przez Brenno, Zaborówiec, Włoszakowice, Bukówiec Górny do węzła Nietążkowo na budowanej drodze ekspresowej S5. Łączny koszt tej inwestycji, dofinansowanej z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 i wykonywanej przez pięciu partnerów – powiaty leszczyński i kościański oraz gminy Śmigiel, Wijewo i Włoszakowice to 56,6 mln zł.

Druga co do wartości w budżecie powiatu dwuletnia inwestycja to budowa 14 km ścieżek rowerowych w gminach Osieczna, Lipno i Rydzyna. Łączny koszt tego przedsięwzięcia to 9,2 mln zł. Inwestycja jest dofinansowana z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 i współfinansowana przez powiat oraz gminy Lipno, Osieczna i Rydzyna.

Powiat wykorzystując przyznaną w 2016 r. dotację z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 planuje w 2018 r. za 1,8 mln zł zmodernizować drogę przez Brenno, aż do drogi wojewódzkiej Wschowa – Wolsztyn. Pozostałe inwestycje drogowe w 2018 r. to: przebudowa drogi powiatowej w Krzycku Małym, przebudowa ul. Poniatowskiego w Rydzynie, remont drogi przez Kąkolewo, a także dofinasowanie budowy łącznika (inwestorem jest miasto Leszno) od węzła S5 Święciechowa do przyszłego wiaduktu kolejowego w ul. Wilkowickiej w Lesznie. W budżecie zapisano także pieniądze na współfinansowanie wraz z miastem Lesznem i gminą Rydzyna budowy ścieżki rowerowej wzdłuż krajowej „piątki” od węzła Dąbcze do Rydzyny.

Ponadto w budżecie powiatu znalazły się pieniądze na dofinansowany z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 projekt cyfryzacji geodezyjnych rejestrów publicznych. W przypadku przyznania dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w siedzibie SOSW Rydzyna zostanie wykonany remont dachu i montaż instalacji przeciwpożarowej. Ponadto już w styczniu 2018 r. do budżetu zostanie wprowadzona kolejna inwestycja – przebudowa drogi z Włoszakowice – Boszkowo Letnisko. Jej szacowany koszt to 5 mln zł, połowę stanowi dotacja z Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019.

Sesja budżetowa Rady Powiatu Leszczyńskiego odbyła się w prowadzonym przez powiat Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Rydzynie. Przed głosowaniami radni i zaproszeni goście obejrzeli jasełka w wykonaniu uczniów rydzyńskiej placówki i zwiedzili m.in. remontowaną część internatu szkolnego.

{gallery}2017/artykuly/Rydzyna_rada_sesja_budzetowa_2017,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}