W powiecie leszczyńskim zakończono sadzenie 240 drzew miododajnych, które zostały zakupione z dotacji udzielonej przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

Powiat leszczyński otrzymał ok. 19,5 tys. zł dotacji z budżetu województwa wielkopolskiego na zakup i posadzenie drzew miododajnych. Dodatkowo z budżetu powiatu przeznaczono na ten cel ponad 2 tys. zł.

Sadzenie drzew miododajnych jest odpowiedzią na apele pszczelarzy, którzy informują, że niezbędne w rolnictwie pszczoły coraz częściej mają problemy z pozyskiwaniem nektarów i soków, z których powstaje miód. Celem całego przedsięwzięcia jest przeciwdziałanie wymieraniu pszczół. Efekty dzisiejszych działań będą dopiero widoczne za kilkanaście lat, ale jeżeli nie podejmiemy tego działania teraz, to sytuacja w pszczelarstwie będzie coraz trudniejsza.

Nasadzenia były prowadzone przez pracowników Zarządu Dróg Powiatowych w Lesznie przy drogach powiatowych. Na odcinku Gronówko - Wyciążkowo w gminie Lipno posadzono 140 lip szerokolistnych, w gminie Osieczna przy drodze Kąkolewo - Świerczyna - 60 lip szerokolistnych, a przy drodze Łoniewo -Osieczna 40 lip drobnolistnych. Przebieg nasadzeń wizytowali starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak i naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Lesznie Janusz Perski.

{gallery}2018/artykuly/drzewa_miododajne_2018,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}