Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę na uchwałę Rady Powiatu Leszczyńskiego wprowadzającą zakaz używania skuterów wodnych i motorówek na Jeziorze Krzyckim. Wnieśli ją mieszkańcy, właściciele i użytkownicy jednostek z napędem mechanicznym.

Rada Powiatu Leszczyńskiego uchwaliła w ub.r. całoroczny zakaz pływania skuterami wodnymi i motorówkami na Jeziorze Krzyckim. Decyzję taką radni podjęli z powodu licznych skarg na hałasy zgłaszanych przez mieszkających wokół jeziora. Petycję w sprawie zakazu używania skuterów wodnych i motorówek podpisało ok. 30 mieszkańców Gołanic. Uchwałę pozytywie zaopiniowała leszczyńska policja, Polskich Związek Wędkarski oraz samorządy Święciechowy i Wielkopolski.

Obowiązujący od sierpnia ub.r. zakaz dotyczy wszelkich jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi, nie podlegają mu tylko łodzie służb zapewniających bezpieczeństwo. Osoby, które złamią zakaz, mogą być ukarane grzywną do 5 tys. zł.

Grupa 14 mieszkańców Leszna i Wilkowic, po bezskutecznym wezwaniu rady powiatu do uchylenia uchwały, zaskarżyła ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ich zdaniem zakaz narusza ich prawo do używania skuterów wodnych.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę na uchwałę w całości.

- W ustnym uzasadnieniu sąd stwierdził, że uchwała spełnia wszelkie wymogi stawiane aktom prawa miejscowego. Skarżący nie wskazali konkretnego przepisu, który by wskazywał, że ich interes prawny został naruszony – informuje Bartosz Rzeźniczak, radca prawny Starostwa Powiatowego w Lesznie.

Zakaz używania skuterów wodnych i motorówek na Jeziorze Krzyckim nadal obowiązuje.