Pierwsze osoby skierowane przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego do odbycia dwutygodniowej kwarantanny opuściły już dawny hotel w Lipnie, miejsce zbiorowej kwarantanny zorganizowanej przez powiat leszczyński. Po dokonaniu dezynfekcji jedna z kondygnacji obiektu jest gotowa na przyjęcie nowych osób.

Każdy powiat ma obowiązek zorganizowania miejsca kwarantanny zbiorowej, w związku z czym Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzowego w Lesznie uruchomiło je w dawnym hotelu w Lipnie. Może pomieścić do 27 osób w pojedynczych pokojach z oddzielnymi łazienkami.

Miejsce zbiorowej kwarantanny funkcjonuje od 3 kwietnia br., maksymalnie przebywało tam 28 osób (członkowie rodzin mieszkali w jednym pokoju). Po opuszczeniu obiektu przez pierwsze osoby poddane obowiązkowej kwarantannie po dokonaniu inspekcji przez pracowników Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Lesznie specjalistyczna firma dokonała sprzątania i dezynfekcji całej kondygnacji obiektu. Dawny hotel w Lipnie jest gotowy na przyjęcie kolejnych osób, obecnie przebywa ich tam 15. Są to przede wszystkim osoby wracające z zagranicy, mieszkańcy różnych powiatów Wielkopolski.

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Lesznie zabezpiecza codzienne prawidłowe funkcjonowanie miejsca kwarantanny zbiorowej. Osoby tam znajdujące się nie mają możliwości wyjścia na zewnątrz. Dwa razy dziennie otrzymują posiłki dostarczane przez firmę cateringową, mają  zapewnione środki czystości i inne potrzebne do codziennego funkcjonowania. Współpraca z miejscowym sklepem pozwala na dostarczanie im zamówionych produktów. Obiekt w Lipnie jest całodobowo dozorowany przez agencję ochrony.