Grób ks. Wojciecha Morawskiego w Oporowie

Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa wpisało mogiłę powstańca listopadowego księdza Wojciecha Morawskiego z Oporowa w gminie Krzemieniewo do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. To już drugi grób w powiecie leszczyńskim znajdujący się w tej ewidencji.

Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej prowadzi ewidencję grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. W październiku br. pierwszym w powiecie leszczyńskim grobem na tej liście została mogiła Piotra Stajewskiego, pochowanego w 1889 r. na cmentarzu parafialnym w Oporowie. W wieku 18 lat walczył w 1831 r. w powstaniu listopadowym w 3 pułku strzelców na Woli w Warszawie oraz w Modlinie.

Na wniosek starosty leszczyńskiego Jarosława Wawrzyniaka do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski wpisana została kolejna mogiła – księdza Wojciecha Morawskiego (1810-1875), podporucznika w 1 pułku jazdy kaliskiej walczącego w powstaniu listopadowym, uczestnika m.in. bitwy pod Olszynką Grochowską, adiutanta gen. Tadeusza Łubieńskiego. Za swoje zasługi w powstaniu został odznaczony w 1831 r. krzyżem złotym Virtuti Militari. Ks. Morawski został pochowany w rodzinnym grobowcu na cmentarzu parafialnym w Oporowie.