W piątek 15.06. upamiętniono Piotra Stróżyka - byłego kierownika szkoły w Garzynie.

Uroczystość odsłonięcia tablicy miała miejsce w Zespole Szkół w Garzynie.

Historię życia i śmierci Piotra Stróżyka przedstawiła dyrektorka szkoły Irena Grobelna, a także Starosta Leszczyński Jarosław Wawrzyniak.

Piotr Stróżyk od października 1938 roku pełnił funkcję kierownika szkoły w Garzynie. Zamieszkał tu z całą rodziną.
Na początku II wojny światowej został aresztowany w Garzynie, a następnie przewieziony do więzienia w Lesznie, gdzie był torturowany fizycznie i psychicznie. Nocą w październiku 1939 roku został zabrany z celi i wywieziony w nieznanym kierunku. Sąd Grodzki w Lesznie jako datę jego śmierci przyjął dzień 1 listopada 1939 roku. Miejsce jego śmierci nie zostało potwierdzone, ale przypuszcza się, że był to las rydzyński.

zdjęcie źródło: leszno24.pl