Godło Polski  Herb województwa Wielkopolskiego POL powiat leszczyński COA    800px POL gmina Krzemieniewo Herb Lipna - link 1200px POL Osieczna COA Rydzyna Święciechowa Wijewo Włoszakowice

Powiatowy lekarz weterynarii w Lesznie informuje o obowiązku zgłaszania do niego informacji o posiadaniu posiadania drobiu/ptaków. Jednocześnie przedstawia podstawy prawne sankcji oraz rodzaj postępowania w przypadku stwierdzenia naruszeń w zakresie niespełniania wymogów utrzymywania drobiu.

 

Obowiązek zgłoszenia faktu posiadania drobiu/ptaków

(z wyłączeniem ptaków utrzymywanych stale w pomieszczeniach mieszkalnych)

W związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz. U. poz. 2091) istnieje obowiązek zgłaszania do powiatowego lekarza weterynarii miejsc, w których jest utrzymywany drób lub inne ptaki, z wyłączeniem ptaków utrzymywanych stale w pomieszczeniach mieszkalnych.

Z uwagi na powyższe każdy, kto posiada drób lub ptaki (z wyłączeniem ptaków utrzymywanych stale w pomieszczeniach mieszkalnych) powinien dokonać zgłoszenia Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Lesznie w formie pisemnej.

Zgłoszenie na załączonym do ogłoszenia formularzu zgłoszenia (lub w postaci oświadczenia zawierającego wszystkie wymagane dane) należy:

- złożyć osobiście lub

- przesłać pocztą na adres: Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Lesznie, ul. Święciechowska 150,

64-100 Leszno lub

- przesłać drogą e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lesznie w związku z wystąpieniem kolejnego, 28. ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu przypomina:

Hodowcy drobiu powinni zachowywać szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki bioasekuracji minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa, w szczególności:

1. Wstrzymać się od wypuszczania ptaków na wybieg i pozostawić je w budynkach, w których są utrzymywane;

2. Zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich;

3. Nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;

4. Stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;

5. Stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków w których utrzymywany jest drób

Hodowco !!!

Pamiętaj o zgłaszaniu niezwłocznie do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz/prezydent miasta) podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej drobiu.

Objawy kliniczne wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu -zwiększona śmiertelność; znaczący spadek pobierania paszy i wody; objawy nerwowe: drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów; duszności, sinica, wybroczyny, biegunki, nagły spadek nieśności.

Podstawy prawne sankcji oraz rodzaj postępowania w przypadku stwierdzenia naruszeń

w zakresie niespełniania wymogów utrzymywania drobiu w związku z obowiązywaniem rozporządzenia: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Podstawy prawne wymogów wynikają z:

-         Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2014 r., poz. 1539 z późn. zm.),            

-         rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz. U. poz. 2091),

-         rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków (Dz. U. Nr 29, poz. 1752),                            

-     rozporządzenia – akty prawa miejscowego wojewodów i powiatowych lekarzy weterynarii,

Podstawy prawne sankcji wynikają z artykułu 85aa ust1 oraz artykułu 78 ustawy : Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2014 r., poz. 1539 z późn. zm.)

W przypadku postępowania na podstawie artykułu 85aa ust1 ustawy – postępowanie administracyjne – przewidziana jest kara pieniężna w wysokości od 0,2 do 2,0 kwoty przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej za rok poprzedzający, ogłaszanej przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Kary pieniężne wymierza, w drodze decyzji administracyjnej, powiatowy lekarz weterynarii albo graniczny lekarz weterynarii.

W przypadku postępowania na podstawie artykułu 78 ustawy – postępowanie karne - grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3

W związku z wymogiem:   Nakaz zgłaszania do powiatowego lekarza weterynarii miejsc, w których jest utrzymywany drób lub inne ptaki, z wyłączeniem ptaków utrzymywanych stale w pomieszczeniach mieszkalnych, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lesznie prosi o udostępnienie na Państwa stronie internetowej pism:

Aktualności na temat wysoce zjadliwej grypy ptaków oraz innych chorób zakaźnych zwierząt umieszczone są na stronie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Lesznie: www.wetleszno.pl.

Logo strony