Władze pięciu samorządów na konferencji prasowej przedstawiły dziś swoje plany związane z budową i przebudową 28 km drogi powiatowej od drogi wojewódzkiej Wschowa – Wolsztyn do węzła Nietążkowo na przyszłej drodze ekspresowej S5. W ubiegłym tygodniu Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał na ten cel 36,7 mln zł dotacji.

To będzie największa inwestycja w historii powiatu leszczyńskiego. Dzięki współpracy pięciu samorządów wart 49 mln zł projekt przebudowy 28 km drogi powiatowej od drogi wojewódzkiej Wschowa – Wolsztyn – przez Zaborówiec, Włoszakowice, Bukówiec Górny, Boguszyn, Bronikowo - do węzła Nietążkowo na przyszłej drodze ekspresowej S5 znalazł się na pierwszym miejscu listy projektów ocenionych pozytywnie przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Decyzją Zarządu Województwa Wielkopolskiego otrzyma 36,7 mln zł dotacji, tj. 75 proc. jego kosztów. Wkład własny do projektu to ok. 12,2 mln zł, na który złożą się: powiat leszczyński (ok. 2,6 mln zł), gmina Włoszakowice (ok. 5,3 mln zł) oraz gmina Śmigiel (ok. 4,4 mln zł). Partnerem wiodącym inwestycji jest powiat leszczyński.

Obecnie powiat leszczyński przygotowuje dokumenty niezbędne do podpisania umowy o dofinansowanie projektu oraz przygotowuje dokumenty niezbędne do ogłoszenia przetargu. Roboty drogowe rozpoczną się na przełomie lipca i sierpnia, zakończenie inwestycji zaplanowano na wrzesień 2018 r. Po przebudowie droga będzie miała 6-7 m szerokości, ponad 6,5 km (wraz ze ścieżką rowerową) w gminie Śmigiel zostanie wybudowane od podstaw.

W dzisiejszym spotkaniu samorządowców i w konferencji prasowej uczestniczyli starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak, wicestarosta Robert Kasperczak, starosta kościański Bernard Turski, wicestarosta Stefan Stachowiak, burmistrz Śmigla Małgorzata Adamczak, wiceburmistrz Marcin Jurga, wójt Wijewa Mieczysław Drożdżyński oraz wójt Włoszakowic Stanisław Waligóra. Inwestycję wspólnie nazwali oknem na świat poprzez drogę ekspresową S5 tej części Wielkopolski.

- Największym naszym problemem jest bardzo krótki czas na realizację inwestycji – musi ona zakończyć się do 30 września przyszłego roku. Liczymy też, że uzyskana w przetargu cena będzie niższa, niż wartość kosztorysowa. Nie mamy już w budżetach samorządów pieniędzy, by dołożyć do tej inwestycji, gdyby cena była wyższa – tłumaczył starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak.