Powiat leszczyński w 2017 r. wydał aż 54,3 proc. budżetu na inwestycje. To najlepszy rezultat w kraju wśród wszystkich samorządów gminnych, powiatowych i wojewódzkich – wynika ze sprawozdania regionalnych izb obrachunkowych.

Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych przedstawiła „Sprawozdanie z działalności regionalnych izb obrachunkowych i wykonania budżetu przez jednostki samorządu terytorialnego w 2017 roku”. Podane w nim wyniki finansowe powiatu leszczyńskiego w wielu kategoriach należą do najlepszych w kraju.

Samorządy chętniej niż rok wcześniej, głównie ze względu na uruchomienie unijnych dotacji, zaczęły inwestować (po dofinansowanie sięgnęło w 2017 r. 86 proc. samorządów, przy 57 proc. w 2016 r.). Największą część budżetu na inwestycje przeznaczył w kraju powiat leszczyński               (54,3 proc.), tj. 34,7 mln zł, podczas gdy rok wcześniej nie było sytuacji, w której jakikolwiek samorząd przeznaczyłby na inwestycje aż ponad połowę swoich wydatków.

Było to możliwe, gdyż w 2017 r. powiat znacząco zwiększył swe dochody, do ok. 63,9 mln zł. Znalazł się wraz z dwiema gminami w zaledwie trójce samorządów w kraju, w których nastąpił wzrost dochodów o więcej niż połowę dochodów            zrealizowanych  rok wcześniej.

Średnie dochody na mieszkańca powiatów w Polsce na realizację programów finansowanych z budżetu w 2017 r. wyniosły 37 zł, a wydatki - 50 zł. Liderem krajowych klasyfikacji powiatów jest powiat leszczyński - 359 zł dochodów na mieszkańca, potem powiat łosicki – 259 zł i bieszczadzki – 221     zł. Ta sama trójka powiatów wydała też najwięcej – powiat leszczyński wykonał wydatki unijne w kwocie 498 zł, łosicki – 321 zł, a bieszczadzki – 255 zł.

Rekordowe wydatki powiatu leszczyńskiego na inwestycje były możliwe dzięki zgromadzonemu wkładowi własnemu pochodzącemu ze skumulowanej nadwyżki budżetowej z lat ubiegłych i brakowi zobowiązań. Średnie zadłużenie powiatów w przeliczeniu na mieszkańca wyniosło w 2017 r. 218 zł. Powiat    leszczyński znalazł się wśród ośmiu bez złotówki zadłużenia.