Na terenie powiatu leszczyńskiego odbywały się już ostatnie w tym roku święta plonów. W Wijewie odbyły się dożynki gminne. W uroczystościach uczestniczył starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak.

Uroczystości rozpoczęła msza w kościele parafialnym w Brennie. Potem korowód dożynkowy przejechał ulicami Brenna i Wijewa na boisko sportowe w Wijewie. Wójt Gminy Wijewo Mieczysław Drożdżyński podziękował mieszkańcom za trud włożony w zebranie tegorocznych plonów. Potem odbyły się tradycyjne obrzędy i część artystyczna. Dożynki zakończyła zabawa taneczna.

Całodzienne uroczystości dożynkowe odbyły się też w Bukówcu Górnym z udziałem m.in. wicestarosty leszczyńskiego Roberta Kasperczaka, wójta gminy Włoszakowice Stanisława Waligóry i wiceprzewodniczącej Rady Powiatu Leszczyńskiego Haliny Florek.

Uroczystość rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym, następnie piękny korowód dożynkowy przejechał przez wieś do miejsca, w którym odbyła się główna część dożynek. Gospodarzem dożynek był sołtys wsi Tadeusz Maleszy, który w przemówieniu do mieszkańców i gości odniósł się do wydarzeń sprzed stu lat, gdy po latach zaborów mieszkańcy Bukówca Górnego potrafili zachować mowę ojców, wiarę, poszanowanie tradycji i umiłowanie Ojczyzny. A kiedy trzeba było walczyć, licznie zgłosili się do Powstania Wielkopolskiego.  Sołtys podziękował wszystkim pokoleniom za tę patriotyczną postawę, a obecnym rolnikom i ogrodnikom, wszystkim ludziom pracy, podziękował za codzienny trud.

Po tradycyjnych obrzędach odbyła się część artystyczna i zabawa taneczna.

Dożynkom towarzyszyły wyśmienite humory mieszkańców i gości oraz mnóstwo atrakcji przygotowanych przez gospodarzy.

Fot. Wijewo.pl, Wloszakowice.pl

Dożynki w Wijewie

{gallery}2018/artykuly/Dozynki,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}

Dożynki w Bukówcu Górnym