Chór Novum z Rydzyny zdobył Brązowe Pasmo na Międzynarodowym Szczecińskim Festiwalu Muzyki Pasyjnej.

Chór Novum powstał w październiku 2017 r. przy Ośrodku Kultury w Rydzynie, gdzie na co dzień odbywa swoje próby. Dyrygentem chóru jest Alina Pietrzak, przez wiele lat prowadząca Chór Comenius przy PWSZ w Lesznie. Powstał z inicjatywy entuzjastów śpiewu, których łączy wspólna pasja do muzyki chóralnej. Repertuar chóru jest różnorodny - od muzyki renesansowej po współczesną, a także utwory rozrywkowe oraz ludowe w opracowaniu artystycznym.

Pierwszy sukces rydzyńskiego chóru to Brązowe Pasmo w kategorii chóry mieszane na Międzynarodowym Szczecińskim Festiwalu Muzyki Pasyjnej, organizowanego przez Fundację Morze Kultury, zdobyte w stawce ok. 25 chórów.