Droga powiatowa w Gronówku

4 grudnia 2023 r. powiat leszczyński podpisał umowę o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg inwestycji pn.: „Przebudowa drogi powiatowej nr 4777P w miejscowości Gronówko”.

W imieniu powiatu umowę z wojewodą wielkopolskim Michałem Zielińskim podpisali starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak i wicestarosta Maciej Wiśniewski.

W ramach projektu samorząd planuje wzmocnienie 980,37 m.b. istniejącej nawierzchni jezdni w celu dostosowania jej do kategorii ruchu KR-3 i wymaganych przepisami prawa parametrów jej nośności. Droga posiadać będzie jezdnię z betonu asfaltowego o szerokości 5,5 m (z poszerzeniami na łukach drogi), z pasem ruchu o szerokości 2,75 m w każdą stronę, o spadku dwustronnym 2%, ze ściekiem przykrawężnikowym dwurzędowym usytuowanym po obu stronach jezdni o szerokości 0,2 m każdy. W zakresie przebudowy istniejącej nawierzchni jezdni z betonu asfaltowego przewiduje się wykonanie chodnika o szerokości 2 m, zjazdów do posesji oraz wykonanie oznakowania pionowego i poziomego. Nowe odwodnienie jezdni odbywać się będzie za pomocą wpustów ulicznych podłączonych przykanalikami do projektowanej kanalizacji deszczowej. Umowa o wartości 5 424 599,94 zł podpisana została w przededniu zawarcia kontraktu z wykonawcą zadania. Dotacja z RFRD wynosi  2 712 299,97 zł (50 proc. kosztów kwalifikowanych). Powiat dokonał już wyboru wykonawcy. Najkorzystniejszą ofertę w wyniku przeprowadzonych negocjacji przedstawiła firma Infrakom Kościan sp. z. o. o., która zostanie wykonawcą zadania za  kwotę 4 277 242,00 zł. Po podpisaniu umowy z wykonawcą sporządzony zostanie aneks do umowy z wojewodą wielkopolskim.

logo rfrd