Godło Polski  Herb województwa Wielkopolskiego POL powiat leszczyński COA    800px POL gmina Krzemieniewo Herb Lipna - link 1200px POL Osieczna COA Rydzyna Święciechowa Wijewo Włoszakowice

Top - obrazek ze zdjęciami

Powiat leszczyński zajął drugi rok z rzędu pierwsze miejsce wśród powiatów w rankingu prestiżowego magazynu samorządowego Wspólnota „Liderzy inwestycji”. Średnie wydatki inwestycyjne wyniosły 658,81 zł na osobę. Ocena specjalistów uwzględniała wydatki majątkowe w trzech ostatnich latach, czyli w 2017, 2018 i 2019.

01n 

Lata 2017-2018 były boomem inwestycyjnym w powiecie leszczyńskim. Dochody i wydatki samorządu w 2018 r. były najwyższe w jego 20-letniej historii, ponad dwa razy wyższe niż jeszcze dwa lata wcześniej. W 2017 r. powiat – bez zadłużania - na inwestycje przeznaczył 54 proc. swego budżetu, w 2018 r. - 61 proc., a w 2019 r. – 45 proc. Dzięki wielu dotacjom z budżetu Unii Europejskiej i budżetu państwa – mimo jednych z najniższych dochodów w Wielkopolsce - powiat leszczyński należy do najbardziej proinwestycyjnych samorządów wszystkich szczebli w kraju.

Podczas Gali Inwestorów Samorządowych w Katowicach starosta Jarosław Wawrzyniak, skarbnik Marcin Wydmuch i sekretarz Katarzyna Kamińska odebrali dwa wyróżnienia dla powiatu leszczyńskiego - za zwycięstwo w kategorii „lider inwestycji powiatowych” oraz za szóste miejsce w rankingu wykorzystania funduszy unijnych wśród powiatów. W latach 2014-2019 powiat leszczyński pozyskał 1001,31 zł na mieszkańca środków unijnych.

Jarosław Wawrzyniak, starosta leszczyński:

- Wysokie miejsca w obu rankingach to kolejne potwierdzenie słuszności wieloletniej konsekwentnej, prorozwojowej polityki samorządu powiatu leszczyńskiego, wykorzystującej wszystkie możliwe okazje do pozyskania zewnętrznych pieniędzy na inwestycje. Bez otrzymywanych dotacji oraz wsparcia tworzących powiat siedmiu gmin, zajmujący w rankingu zamożności dopiero 266 miejsce wśród powiatów samorząd nie byłby w stanie zostać w rankingu Wspólnoty dwa razy z rzędu krajowym liderem inwestycji. Pragnę też podkreślić, że jako jeden z ledwie kilku powiatów w kraju inwestujemy bez złotówki zadłużenia.

Logo strony